Статті (26)

Майже ідеальний сайт видавництва – поради продакт-менеджерки й SEO-спеціалістки

Попри найважчі часи в історії сучасної України, наші підприємці зараз як ніколи мають привід і мотивацію виходити на зарубіжні ринки: близько 6 мільйонів наших громадян опинилися за кордоном, а інтерес іноземців до України зріс приблизно вп’ятеро. Якщо ви — українське видавництво і перед вами стоїть завдання наростити частку продажів за кордон, то продакт-менеджерка Поліна Карпенко й SEO-спеціалістка Лілія Шепелянська радять підходити до цього процесу системно. Яким має бути успішний сайт, куди вашій аудиторії захочеться повертатися, 3 кроки, які ви зможете зробити вже зараз, щоб покращити видимість у пошуковиках, і чи повинен дизайн сайту бути модним.

 

Поліна Карпенко, продакт-менеджерка (більше 4 років досвіду у продуктових ролях, 9 років досвіду в IT), викладає у Projector, менторить і консультує щодо того, щоб ваш сайт працював краще. Вона вважає, що багато речей на західних ринках коштують дорожче, тож вартість будь-якої помилки росте у рази.

По-перше, варто знайти досвідченого продакт-менеджера, в ідеалі — такого, який вже працював із продуктами електронної комерції й багатоканальними продажами.

По-друге, разом з ним вам треба буде чітко зрозуміти поточні канали продажів, скільки вам приносить кожен із них, а також детально проаналізувати закордонний ринок на предмет країн чи регіонів, де ви хочете продаватися та через які канали.

 

Приклад

У вас є видавництво «Слава Україні» і зараз ви продаєте свої книжки через сайт видавництва, власну офлайнову мережу та Yakaboo, отримуючи відповідно 20%, 25% та 55% доходу з кожного з цих каналів. З початком війни доходи дещо впали, тому ви замислилися про продажі за кордон.

Думка, безперечно, логічна, але не все так просто. Треба зрозуміти, продавати книжки у країнах ЄС чи до Сполучених Штатів Америки, чи й там, й там? Чи може взагалі варто зосередитися на Польщі, адже там найбільше наших переселенців? І що робити далі, відкривати офлайнові магазини у цих локаціях, партнеритися з місцевими мережами, виходити на Amazon чи розвивати свій сайт?.. А як потім просуватися, щоб покупці дізналися про ваші товари?

Саме із відповідями на ці питання, а також із реалізацією обраного плану вам допоможе продакт-менеджер.

 

З чого почати підготовку сайту до виходу на новий ринок

Коротка відповідь

З дослідження потреб нової аудиторії.

Довга відповідь

Якщо, обрахувавши потенціал кожного з каналів продажів на новому ринку, ви все ж зупинилися на сайті видавництва як основному каналі, наступним кроком має бути перевірка, чи є на вашому поточному сайті хоч невелика частка тієї аудиторії, на ринок якої ви хочете вийти.

Якщо така аудиторія є, і у вас є дані про її поведінку на сайті (наприклад, у Google Analytics), то вам, можна сказати, пощастило. Можливо цього вистачить, щоб зрозуміти, чи відрізняється нова аудиторія від вашої поточної, та якщо так, то чим.

В іншому випадку — готуйтеся до того, що вам треба провести ґрунтовніше дослідження потенціальних покупців (і в цьому вам теж стане в пригоді продакт-менеджер та, за потреби, спеціалісти, яких він допоможе залучити).

Також треба буде провести дослідження ринку та конкурентів.

Результати всіх цих досліджень дадуть вам відповідь, яким має бути сайт видавництва, на які питання користувачів він має дати відповіді та як працювати.

На цьому етапі вам вже стовідсотково знадобляться продуктовий чи UX/UI дизайнер та принаймні 1-2 розробники.

Можливі сценарії розвитку подій

У найкращому випадку виявиться, що потреби нової аудиторії дуже подібні до потреб поточної. Це означатиме, що достатньо внести зміни до наявного сайту, а не створювати новий сайт із нуля.

У найгіршому — що нова й поточна аудиторії дуже відмінні, та їм потрібні зовсім різні сайти. Тоді вам ще треба буде відповісти на питання, що робити зі старим українським сайтом, запускаючи новий сайт на іншу аудиторію, та як «подружити» потреби обох аудиторій користувачів, якщо ви вирішите залишити лише новий сайт.

Як бачите, вихід на новий ринок — це багатокроковий процес, у якому немає простих відповідей.

 

3 швидкі кроки, щоб сайт відразу почав працювати краще

Ой, а чи можна якось простіше? Наприклад, які 3 швидкі кроки, щоб сайт відразу почав працювати краще?

Так, звісно, можна, але є нюанси. Ці покращення можуть бути лише невеликими та мають бути ітеративними, щоб не зробити часом гірше.

  1. Визначте вашу бізнес-модель, ключові метрики, фільтр продажів.
  2. Переконайтеся, що на сайті встановлена та правильно налаштована продуктова аналітика (наприклад, Google Analytics). Вона має відстежувати саме ті речі, які ви визначили на попередньому кроці.
  3. Адресуйте проблемні місця у вашому фільтрі продажів, які знайдете у Google Analytics.

 

Про роль дизайну

Є те, що працює гірше й те, що працює краще саме для вас. Гнатися за новинками дизайну варто лише, якщо ви хочете протестувати якусь гіпотезу, але не знаєте, який вигляд вона повинна мати. Тоді на допомогу прийде дизайнер, який запропонує варіанти для тестування на вашому сайті.

 

Місце трендів у дизайні сайту

Немає непорушних правил про те, як часто потрібно кардинально оновлювати дизайн сайту.

Глобальні тренди змінюються раз на кілька років, як правило, із виходом нових рекомендацій від таких компаній як Google чи Apple, але це не значить, що вам потрібно тої ж миті викинути свій сайт і братися робити новий. Навпаки, поступові контрольовані та, в ідеалі, A/B-тестовані зміни дозволять вам розвиватися, не ризикуючи втратити доходи чи аудиторію через те, що користувачі не оцінили нові тренди.

 

Поширені помилки сайтів українських видавництв

  1. Зайві кроки у фільтрі продажів – оформленні замовлення. Наприклад, деякі видавництва все ще вимагають зареєструватися або увійти на сайт, щоб оформити замовлення, чи просто змушують користувача зробити на 1 клік більше, щоб переглянути кошик. Це може видатися дрібницею, але на великій кількості користувачів саме такі дрібниці складаються у недоотримані прибутки.
  2. Можливості Google Analytics не використовуються на повну. На більшості переглянутих мною сайтів були встановлені теги Google Analytics та інших сервісів Google, але при подальшому вивченні виявилося, що часто на сайті налаштоване відправлення даних у декілька акаунтів аналітики, але відстежуються далеко не всі дії користувачів, які потрібні для інформованого прийняття рішень. Наприклад, рахуються лише перегляди сторінок, але не кліки на ключові кнопки, як то «Купити», «Оформити замовлення» тощо.
  3. Не почато перехід на нову версію Google Analytics. Усі з переглянутих сайтів використовували Google Analytics Universal, яка перестане обробляти нові дані вже 1 липня 2023. Переходом на нову Google Analytics 4 треба зайнятися якнайшвидше, щоб вже почати накопичувати історичні дані, які допоможуть вам приймати рішення у майбутньому.
  4. Погане SEO. Сайтів деяких видавництв немає у видачі Google навіть при пошуку за повною та офіційною назвою видавництва. Це означає недоотримання зацікавленої аудиторії, яка могла б безкоштовно прийти на ваш сайт.
  5. Немає локалізації сайту для закордонного ринку. Локалізація — це не лише переклад сайту, а й зручна для цієї країни система оплати, провайдер-доставлення тощо. Значна частина сайтів видавництв ще не починали роботу у цьому напрямку. Чи навпаки, погіршили свою присутність на українському ринку на користь міжнародних продажів.

Підсумовуючи, найважливіша та найпоширеніша помилка — це не розглядати сайт видавництва як цифровий продукт. Для того, щоб він працював та окуповував витрачені на нього інвестиції, треба займатися ним як будь-яким іншим цифровим продуктом, використовуючи ті ж підходи та методології. У протилежному випадку варто замислитися, можливо більш традиційні та зрозумілі канали продажів (як офлайн чи маркетплейси) будуть кращими вибором.

 

Nota bene

Вам не обовʼязково брати IT-спеціалістів у штат, навіть навпаки. Скоріше за все, ваших завдань буде недостатньо для того, щоб завантажити їх на 100% робочого часу та забезпечити їм карʼєрний розвиток. Тому доцільно розглянути співпрацю із досвідченими професіоналами, які можуть зайнятися вашим продуктом у форматі фрилансу.

До речі, якщо вас цікавить консультація чи менторська сесія від Поліни Карпенко, ви можете зробити це напряму чи забронювати сесію за донат на Projector Mentorship Platform.

 

Лілія Шепелянська, SEO-спеціалістка, вважає, що спочатку потрібно визначити мету сайту – чи він має продавати книжки, чи просувати конкретного автора, чи має стимулювати іноземців укладати договори на нові книжки 

Враховуючи усі алгоритми Google (а ця пошукова система поки що монополіст), варто звернути увагу на зручність вашого сайту для користувачів. Тобто усе має бути для тих, хто бажає придбати книжку, видати свій роман, почитати новини чи анонс авторських вечорів, тобто має бути зручно. Прийшов, знайшов, прочитав, що треба, і щасливий. Інакше поведінкові фактори завжди будуть тягнути до нижчих позицій через незацікавленість аудиторії.

«Бувають такі випадки, що на сайті навіть немає поля, аби прописувати метатеги чи закрити лінк (повірте, є такий сайт ЗМІ). Він працює, десь з 2000-х, і все у них чудово. Трафік є, новини є, а мобільної версії немає:) Кожен випадок треба розглядати окремо. Переробити сайт, щоб було, – нащо? От, коли всі способи перепробували, а трафік чи ліди не ростуть, тоді можна про “переробити” думати», – вважає Шепелянська. 

 

Мобільна версія і швидкодія

Близько 80% користувачів роблять свої запити до пошуку з мобільних телефонів. Якщо на сайті досі немає мобільної версії, ви втрачаєте велику частину трафіку і потенціальних клієнтів.

Працювати сайт має швидко. До того ж щоб отримувати трафік не лише з соціальних мереж чи реклами – сайт має бути прописаний. Алгоритми працюють таким чином, що показуватимуть релевантні сторінки у пошуку, якщо вони під нього оптимізовані, а відповідно мають ключові слова (за ними Google визначає, про що сторінка), метатеги, фото/відео тощо.

Лінки, посилання, citations – називайте як бажаєте. Не можу пропустити пункт, оскільки він один із найважливіших. Це досить глибока матерія, тому коротко: якщо на сайт посилаються –  це збільшує усі показники сайту, і також є одним із показників ранжування. Але лінки також треба робити правильно, інакше ними можна і нашкодити.

Читайте також: Cайт видавництва: дбаємо за представлення, читачів і безпеку

 

Найпоширеніші помилки у SEO

Тут можна перераховувати вічно. Немає ідеального сайту. В SEO завжди багато аналізують і тестують. Щось може не працювати, і доводиться викручуватись, продумувати нові способи, як насолити гуглу. Адже Google завжди, як кажуть у сеошному середовищі, «підкручує гайки». 

Те, що помітила за 5 хв:

Це не означає, що все ставимо хрест, але з помилками треба працювати.

 

3 швидкі кроки, щоб сайт відразу почав працювати краще

  • Попрацюйте з технічними помилками: під’єднайте Search Console до сайту, якщо цього інструменту досі немає. Виправте помилки, які вказані у консолі. 
  • Визначте ключові слова для головної сторінки та розділів (промоніторте конкурентів за ними теж) і пропишіть, додавши туди потрібну інформацію. Це дозволить підняти позиції у пошуку (чим вище позиція –  тим більше переходів на сайт).
  • Додайте сайт видавництва на карти (GMB) та просувайте Business Name.
  • 4 крок платний: під’єднайте Google Merchant для товарних позицій. Це дозволить швидко покращити поведінкові фактори й переходи на сайт.

 

Сайт для англомовної аудиторії

Тобто врахувати той момент, якщо на сайт плануєте заводити англомовну аудиторію, то краще дивитись за допомогою софту, що вони шукають і прописувати під потрібні запити.

Налаштувати hreflang і бути обережним з тим, щоб мови не перетинались на сторінках (українська на англійській версії і навпаки).

 

«Література на експорт – 2022» – професійна освітньо-менторська програма Книжкового Арсеналу, у фокусі якої – налагодження нового експортного потенціалу української книжки в умовах російсько-української війни. Програму «Література на експорт – 2022» підтримав Європейський Союз за програмою Дім Європи. Інформаційно-аналітичний партнер проєкту – медіаресурс «Читомо».

 

Авторка: Поліна Карпенко